6 کشور اروپایی به تحریم های ضد روسی غرب پیوستند

تاریخ انتشار : ۳۱ تير ماه ۱۳۹۵

 شش کشور غیر عضو اتحادیه اروپا به نشانه مخالفت با ضمیمه شدن کریمه از اوکراین به خاک روسیه به تحریم های اتحادیه اروپا علیه این کشور پیوسته و مقررات تحریمی با موضوع این شبه جزیره را که از سال 2014 آغاز شده، اجرا می کنند.
 
به گزارش ایرنا، کشورهای نروژ، آلبانی، لیختن اشتاین، گرجستان، مونته نگرو و اوکراین همکاری های خود را برای اجرای تحریم های ضد روسی اعلام کرده اند.
 
بر اساس اعلام فدریکا موگرینی عالی ترین مقام سیاسی اتحادیه اروپا که امروز (پنجشنبه) در روزنامه روسی ایزوستیا انتشار یافت، از این پس 34 کشور اروپایی همراه آمریکا تحریم ها علیه روسیه را اجرا می کنند.
 
مسکو هم اکنون با بسته تحریم اصلی شامل اقتصادی، خرید کالاهای دو منظوره و ممنوعیت سفر برخی مقام های روسی به آمریکا و کشورهای عضو اتحادیه اروپا و همچنین بسته تحریمی دیگر مربوط به شبه جزیره کریمه در کناره دریای سیاه مواجه است.
 
اتحادیه اروپا و آمریکا تقریبا هر گونه حضور و فعالیت در کریمه از جمله همکاری های توسعه ای، گردشگری و اقتصادی را در این شبه جزیره ممنوع کرده اند که دوره کنونی تحریم ها نیز تا 31 ژانویه 2017 اعتبار دارد.
بر اساس اطلاعات رسانه های روسی، تحریم ها همراه کاهش شدید بهای نفت در بازار جهانی، اقتصاد روسیه را در تنگنا قرارداده است و میزان زیان های وارده از 200 میلیارد دلار فراتر می رود.
مسکو نیز به صورت متقابل تحریم های ضد روسی که بیشتر شامل واردات محصولات باغی و لبنیاتی می باشد، وضع کرده است.
 
براساس برخی گزارش ها، این تحریم ها سبب کاهش حداقل 60 میلیار یورو از درآمد ارزی سالانه کشورهای عضو اتحادیه اروپا می شود. 
 
اوایل خرداد ماه نیز سران هفت کشور صنعتی آمریکا، فرانسه، آلمان، ژاپن، انگلیس، کانادا و ایتالیا در نشست توکیو بر ماندگاری تحریم ها علیه روسیه تا زمان اجرای کامل توافقنامه مینسک برای حل سیاسی مشکلات اوکراین، تاکید کردند. 
 
روسیه اعلام کرده که تخلف برای اجرای توافقنامه مینسک از جانب اوکراین انجام می شود که با سران مناطق شرقی این کشور برای رسیدن به توافق وارد مذاکره نمی شود و مسکو نیز دخالتی در اوضاع این کشور ندارد و برای لغو تحریم ها هم درخواستی نمی کند.
 
سال 2014 پس از سقوط حکومت ویکتور یانوکوویچ و روی کار آمدن یک دولت متمایل به غرب در اوکراین و آغاز درگیری شبه نظامیان با نیروهای دولتی در شرق این کشور که روسیه متهم به حمایت از آنان شد، شبه جزیره کریمه به روسیه پیوست. 
 
جدایی کریمه براساس نتایج برگزاری یک همه پرسی در این شبه جزیره در کناره دریای سیاه، یکی از عوامل اصلی افزایش تنش در روابط روسیه با اوکراین و غرب شده است.
 
این منطقه 25 هزار و 500 کیلومتری که اکنون دو میلیون و 413 هزار نفر جمعیت شامل یک میلیون و 450 هزار روس، 576 هزار اوکراینی و 245 هزار تاتار است، سال 1954 توسط نیکیتا خروشچف رییس جمهوری وقت شوروی سابق که زادگاهش اوکراین بود در قالب تغییرات نقشه ای به این کشور هدیه شده بود. 
اخباز
  بازرگانی
  انرژی
  ساختمان و عمران
  صنایع
  حمل و نقل
  صنایع غذایی و کشاورزی
  بانک و سرمایه
اخبار
  معدن و صنایع معدنی
  نیرو
  دارو و درمان
  ارتباطات و فناوری اطلاعات
  گردشگری
  سیاست
  گوناگون
ایران و عراق
  استان های مرزی
  بازارچه های مرزی
  قوانین گمرکی
  تاریخجه روابط
دسترسی‌ها
  نمایشگاه ها
  سفر به اروپا
  گزارش تصویری
  درباره ما
  ارتباط با ما
  تبلیغات
  آر اس اس
  نسخه موبایل
حامیان طلایی
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت متعلق به شرکت آذرنگارشرق می باشد و هرگونه بهره برداری - محتوایی یا بصری - پیگرد قانونی دارد.