گزارش روزنامه ایتالیایی از اتاق های پنهان گنجینه های ایران باستان

تاریخ انتشار : ۱۶ مرداد ماه ۱۳۹۵

روزنامه ایتالیایی 'لارپوبلیکا' در گزارشی با عنوان «اتاق های پنهان گنجینه های ایران باستان» نوشت: موزه باستان شناسی شهر 'اکویلیا' در شمال ایتالیا تا روز 30 سپتامبر آینده / 9 مهر ماه میزبان آثار باستانی ارزشمند متعلق به دوره های دو امپراتوری هخامنشی و ساسانی است.
 
به گزارش ایرنا به نقل از لارپوبلیکا، موزه باستان شناسی شهر 'اکویلیا ' میزبان 29 شی متعلق به دوره های هخامنشی و ساسانی است که از مکان هایی مانند شوش، اکباتان، کردستان و تخت جمشید به نمایش گذاشته شده اند.
 
این اشیا باستانی مانند پیکره، بشقاب، خنجر، دستبند و پلاک فوق العاده ارزشمند هستند و برای مثال، ارزش جام ریتون از جنس طلا نزدیک به 16 میلیون یورو برآورد شده است. تخت جمشید، پایتخت ایران هخامنشی، که در سال 330 پیش از میلاد مسیح به دستور اسکندر مقدونی به آتش کشیده شد ثروتمندترین و پررونق ترین شهر جهان باستان به شمار می آمد. 
 
'آنتونیو زاناردی لاندی' رئیس بنیاد 'اکویلیا' گفت: افرادی که از نمایشگاه شیر و گاو، از ایران باستان تا آکوییله یا دیدار می کنند در برابر عظمت یک تمدن بزرگ و قدرت هنری و مفهومی آن که با امپراتوری روم برابری می کرد، قرار می گیرند. مجموعه اشیاء باستانی که در موزه آکویلیا به نمایش درمی آیند همگی مرتبط با نقش و شکل شیر و گاو هستند که از موضوعات مکرر هنر ایرانی به شمار می رود و از جایگاه ویژه ای برخوردار می باشد. 
 
هر چند بحث نبرد این دو جانور در اساطیر ایران باستان هنوز در هاله ای از ابهام است، اما تفسیر قریب به یقین آن را می توان در نبرد بین خورشید و نور (شیر) و تاریکی و شب (گاو) پیدا کرد که به نوبه خود نماد مبارزه بین خیر و شر است. 
 
خرسندی مقام های ایرانی از برگزاری این نمایشگاه به موازات خرسندی مقام های بنیاد اکویلیا از برگزاری نمایش شیر و گاو در این شهر باستانی ایتالیا است. انزوایی که بر ایران تحمیل شده بود، کشوری را از مبادلات فرهنگی و جهانگردی محروم کرده بود که از برجسته ترین و غنی ترین میراث تاریخی و فرهنگی و هنری و جذابیت های طبیعی به موازات امنیت جهانگردی در جهان برخوردار بوده است. 
 
این روزنامه در پایان نوشت: تنها یک بار آن هم در سال 2003 در اروپا آثار موزه ملی باستان شناسی تهران به نمایش گذاشته شد . اما همکاری بین موزه های دو کشور ادامه خواهد داشت و قرار است در سال 2017 نمایشگاهی از آیین مهرپرستی، که تاثیرات عمیق مذهبی و فرهنگی بر غرب گذاشت، از سوی موزه ملی باستان شناسی تهران با همکاری بنیاد آکوییله یا برگزار شود. 
اخباز
  بازرگانی
  انرژی
  ساختمان و عمران
  صنایع
  حمل و نقل
  صنایع غذایی و کشاورزی
  بانک و سرمایه
اخبار
  معدن و صنایع معدنی
  نیرو
  دارو و درمان
  ارتباطات و فناوری اطلاعات
  گردشگری
  سیاست
  گوناگون
ایران و عراق
  استان های مرزی
  بازارچه های مرزی
  قوانین گمرکی
  تاریخجه روابط
دسترسی‌ها
  نمایشگاه ها
  سفر به اروپا
  گزارش تصویری
  درباره ما
  ارتباط با ما
  تبلیغات
  آر اس اس
  نسخه موبایل
حامیان طلایی
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت متعلق به شرکت آذرنگارشرق می باشد و هرگونه بهره برداری - محتوایی یا بصری - پیگرد قانونی دارد.