9 شریک مهم اروپایی

تاریخ انتشار : ۳۱ شهريور ماه ۱۳۹۵

 روزنامه تعادل در صفحه تجارت گزارشی را درباره تغییر مسیر پیکان تجارت کشورمان به طرف اروپا در 5 ماهه نخست امسال گزارشی را به چاپ رساند که در بخشی از آن می خوانیم: پس از اجرایی شدن برجام، ارزش تجارت خارجی ایران رو به رشد است؛ به طوری که سال گذشته، تراز تجاری ایران پس از 37 سال مثبت شد.
 
در این گزارش که در شماره چهارشنبه 31 شهریور 1395 هجری خورشیدی منتشر شد، آمده است: این موضوع هرچند در پی کاهش حجم تجارت ایران بوده، اما با این حال گام مثبتی در تحقق اهداف تجاری کشور به شمار می رود. در این میان، تجارت خارجی ایران که در دوره تحریم ها، به کشورهای آسیایی و معدود کشورهای آفریقایی محدود شده بود، با لغو تحریم ها، شکل و سوی دیگری به خود گرفت و با از سرگیری تعاملات جدی با اروپا، مراودات هیات های تجاری ایرانی و اروپایی افزایش یافت. اروپایی ها که در 6 ماهه اول تفاهم برجام، برای شناسایی چهره جدید به ایران سفر می کردند، پس از آن به دنبال تبادل تجاری و معرفی و شناسایی فرصت های سرمایه گذاری بودند. 
 
حال با گذشت 6 ماه از سال جاری به نظر می رسد تجارت ایران با کشورهای اروپایی افزایش یافته است. در همین راستا گمرک ایران بعد تازه یی از آمار و اطلاعات تجارت خارجی کشور در پنج ماهه منتهی به مردادماه را منتشر کرده است. براساس این آمار، ارزش تجارت خارجی ایران از ابتدای امسال تا پایان مردادماه، با احتساب میعانات گازی و گاز مایع به 35میلیارد و 817 میلیون دلار رسیده است. این آمارها حاکی از آن است که در پنج ماهه امسال، صادرات غیرنفتی کشورمان با 10.22درصد افزایش در مقایسه با پارسال به 19میلیارد و 108میلیون دلار رسید. این در شرایطی است که سال گذشته در دوره پنج ماهه نخست سال، ارزش صادرات غیرنفتی به رقم 17 میلیارد و 336میلیون دلار رسیده بود. ارزش واردات کشور نیز در مدت پنج ماهه امسال به 16میلیارد و 709میلیون دلار رسید که این رقم در مقایسه با مدت مشابه پارسال، 2.85درصد کاهش نشان می دهد.
 
** رتبه کشورهای اروپایی در بازار صادرات
هرچند آمارهای گمرک در پنج ماهه نشان می دهد که چین بزرگ ترین خریدار کالاهای ایرانی است و عمده صادرات ایران به این کشور انجام می شود، اما در همین حال آمارهای تازه گویای این است که صادرات غیرنفتی ایران به اتحادیه اروپا افزایش یافته است؛ به طوری که صادرات غیرنفتی ایران به اتحادیه اروپا در پنج ماهه ابتدای سال جاری به 643 میلیون و 333 هزار دلار رسید که این رقم 109 میلیون و 533 هزار دلار بیشتر از مدت مشابه سال قبل است. صادرات غیرنفتی ایران به اروپا در پنج ماهه ابتدایی سال گذشته 533میلیون و 800هزار دلار بود که این میزان 21درصد رشد را نشان می دهد.
 
** «ایتالیا» مهم ترین خریدار اروپایی
به گزارش «تعادل» در سال های تحریم صادرات به اروپا کاهش یافته بود اما در ماه های اخیر، روابط تجاری میان ایران و کشورهای اروپایی روند صعودی در پیش گرفته است. بر اساس آمار، کشور ایتالیا مهم ترین خریدار کالاهای ایرانی در اروپاست، به طوری که در پنج ماه نخست سال 1395، صادرات ایران به این کشور 261میلیون و 517هزار دلار بوده؛ این در حالی است که در مدت مشابه سال 94، صادرات ایران به این کشور 226میلیون دلار بود. در حال حاضر کشور ایتالیا در رتبه دوازدهم کشورهای هدف صادراتی ایران قرار گرفته است و صادرات به این کشور طی این مدت 15.76درصد رشد داشته است.
 
** «اسپانیا» خریدار دوم کالای ایرانی
بنابراین گزارش، از کشورهای اروپایی دیگر که صادرات ایران به آنها رشد داشته است، می توان به اسپانیا اشاره کرد، کشور اسپانیا در پنج ماهه نخست سال جاری بیش از 149میلیون دلار کالای ایرانی خریداری کرده است و در ردیف پانزدهمین کشورهای هدف صادراتی ایران جای دارد؛ در حالی که این میزان در مدت مشابه سال 94 به ارزش 117 میلیون و 642هزار دلار بوده که از لحاظ ارزش 25.67 درصد افزایش داشته است.
 
** «آلمان» رتبه سوم بازار صادرات
کشور آلمان نیز بر اساس آمار، رتبه سوم از بازار صادرات ایران را از میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا داراست؛ به طوری که طی پنج ماهه اول سال جاری، بیش از 109میلیون دلار کالا از ایران به این کشور صادر شده است؛ در حالی که کشور آلمان در مدت مشابه سال 94، بیش از 105میلیون دلار کالا را خریداری کرد که این رقم، 4.25درصد افزایش را نشان می دهد. قابل ذکر است که کشور آلمان در ردیف هفدهم کشورهای هدف ایران در امر صادرات قرار دارد.
 
** «بلژیک» شریک چهارم اروپایی
 
این گزارش می افزاید: صادرات کشورمان به بلژیک در پنج ماهه نخست سال 95 به میزان 37میلیون و 765 هزار دلار رسید که این رقم در مدت مشابه سال 94 به ارزش 14میلیون و 649 هزار دلار بود که کشور بلژیک به عنوان چهارمین کشور هدف صادراتی در میان کشورهای عضو اتحادیه اروپاست که در مدت مذکور رشد 100درصدی را داشته است.
 
** «لهستان» رتبه پنجم بازار صادرات
 
بنابراین گزارش، کشور لهستان رتبه پنجم از میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا را دارد؛ به طوری که طی پنج ماهه اول سال جاری 26میلیون و 672هزار دلار کالاهای ایرانی را خریداری کرده است؛ در حالی که رقم واردات لهستان طی مدت مشابه سال 94 به میزان 7میلیون و 670هزار دلار بوده که رشد 100 درصدی داشته است.
 
** رتبه کشورهای اروپایی در واردات به ایران
 
اما از سویی بررسی آمار کشورهای صادرکننده کالا از اروپا به ایران نیز قابل تامل است؛ رتبه های اول تا چهارم به ترتیب به کشورهای چین با 3میلیارد و 863میلیون دلار، امارات متحده عربی با 2میلیارد و 862میلیون دلار، کره جنوبی با یک میلیارد و 263 میلیون دلار و ترکیه با یک میلیارد و 77 میلیون دلار اختصاص یافت.روند واردات کشورمان از بازارهای یاد شده کاهشی بوده و به ترتیب 11.51، 21.19، 18.75 و 16.32 درصد کاهش نشان می دهد.
 
** «آلمان» بزرگ ترین واردکننده اروپایی
 
بر اساس آمار، آلمان پنجمین کشور صادرکننده کالا به ایران است و آمار تجارت خارجی کشورمان در پنج ماهه (منتهی به مرداد)، افزایش واردات کالاهای ساخت کشور آلمان را نشان می دهد؛ صادرات آلمان به ایران در این مدت 29.23درصد افزایش داشته و حجم واردات ایران از آلمان به 938میلیون دلار رسید.
 
** «سوییس» رتبه دوم واردات از اروپا
سوییس در رتبه 8 کشورهای وارد کننده به ایران است. این کشور با 631میلیون دلار واردات کالا به ایران، کاهش 27 درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته داشته است. سوییس در میان 20 کشور اولی که ایران به آنها کالا صادر می کند، حضور ندارد.
 
** «ایتالیا» در رتبه سوم بازار واردات
از سوی دیگر، «ایتالیا» با 417میلیون دلار واردات کالا به ایران، در رتبه 10کشورهای واردکننده کالا به ایران است. این کشور نیز افزایش 14درصدی در واردات را نسبت به مدت مشابه سال قبل داشته است.
 
** «فرانسه» چهارمین واردکننده اروپایی
به گزارش «تعادل»، فرانسه در میان 20 کشور اولی که ایران به آنها کالای غیرنفتی صادر کرده است، حضور ندارد اما وضعیت مناسبی را در میان واردکنندگان کالا به ایران دارد. به طوری که با 401 میلیون دلار واردات کالا به ایران در پنج ماهه سال 95، افزایش 61درصدی واردات از اروپا به ایران را داشته است. البته نباید فراموش کرد، بزرگ ترین قراردادهای تجاری ایران با غول های فرانسوی به امضا رسیده است.
 
** «هلند» رتبه پنجم بازار واردات
هلند و بریتانیا نیز در رتبه های 12 و 15 واردکنندگان کالا به ایران قرار دارند. از هلند 318 میلیون دلار کالا وارد کشور شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل 22درصد افزایش داشته است. انگلیس نیز با 155میلیون دلار واردات کالا به ایران، کاهش 7درصدی را در این مدت داشته است. اسپانیا نیز با وجود افزایش 81درصدی واردات کالا به ایران، در رتبه 20 کشورهای واردکننده قرار دارد. این کشور 136میلیون دلار در پنج ماهه نخست سال 95 کالای غیر نفتی وارد کشور کرده است.
 
بر اساس این آمار به نظر می رسد، تجارت خارجی ایران پس از برجام به سمت کشورهای اروپایی سوق یافته و حجم صادرات ایران به این کشورها افزایش یافته است؛ هرچند همچنان چین شریک اول تجاری ایران محسوب می شود.
 
از دست ندهید:
 

 

قوانین جالب رانندگی در نقاط مختلف دنیا

 

همه زوج های بازیگر سینمای ایران چیزهایی که نمی‎دانستید!

 

هواپیمای شخصی اسطوره فوتبال 

 

تمیزترین ایرلاین‌های جهان را بشناسید

 

10 تکنیک ساده برای خلاق بودن

 

با امکان جدید اینستاگرام، روایتگری کنید

 

برای ورود به بازار کار بخوانید

 

چگونه خودروی دست دوم را قیمت‌گذاری کنیم؟

 

ماجرای ازدواج شیلا خداداد با همسر دکترش تصاویر

 

تصویری حيرت آور از لاغر شدن بازيگر مرد مشهورايراني

 

آیا شعر معروف ایرانی بر سردر سازمان ملل حک شده است؟

 

فستیوال‌های جالب اروپایی

 

7 جزیره که باید پیش از نابود شدنشان ببینید

 

خانم بازیگر معروف ایرانی با ظاهر عجیب و ترسناک! عکس

 

احتمال کاندیداتوری بازیگر محبوب برای ریاست جمهوری

 

خانم ها بخوانند؛ روش کاهش وزن پس از بارداری

 

کلید واژه‌ها: شبکه‌های اجتماعی        گروه رسانه‌ای کاما       بازاریابی محتوا       تبلیغات اینترنتی       روابط‌عمومی تجاری  

 

 

اخباز
  بازرگانی
  انرژی
  ساختمان و عمران
  صنایع
  حمل و نقل
  صنایع غذایی و کشاورزی
  بانک و سرمایه
اخبار
  معدن و صنایع معدنی
  نیرو
  دارو و درمان
  ارتباطات و فناوری اطلاعات
  گردشگری
  سیاست
  گوناگون
ایران و عراق
  استان های مرزی
  بازارچه های مرزی
  قوانین گمرکی
  تاریخجه روابط
دسترسی‌ها
  نمایشگاه ها
  سفر به اروپا
  گزارش تصویری
  درباره ما
  ارتباط با ما
  تبلیغات
  آر اس اس
  نسخه موبایل
حامیان طلایی
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت متعلق به شرکت آذرنگارشرق می باشد و هرگونه بهره برداری - محتوایی یا بصری - پیگرد قانونی دارد.