تفاوت رزرو آنلاین، نیمه‌آنلاین و آفلاین چیست؟

تاریخ انتشار : ۰۱ آبان ماه ۱۳۹۵

در رزرو" آنلاین" ، تمامی فرآیندهای رزرو میان مشتری و هتل بدون دخالت انسانی و توسط روبات‌های نرم‌افزاری انجام می‌شوند، واسطه‌ها کنار گذاشته شده و در خواست مسافر به طور مستقیم بر روی نرم‌افزار هتلداری مستقر در هتل ثبت می‌شود.

بنابراین فرآیند جایابی و ثبت رزرو بدون دخالت انسانی و با کمترین خطای ممکن انجام شده و مسافر از موجود بودن اتاق در هتل اطمینان کسب می‌کند و پس از تکمیل فرآیند رزرو از ظرفیت اتاق‌های خالی در هتل کم می‌شود. همچنین مسئولان هتل بلافاصله از رزرو انجام شده مطلع شده و ضمن دریافت اطلاعات مسافر و وجه رزرو و درج آن در حساب‌های مالی هتل، آماده پذیرش مسافر خواهند بود.

سایت هتلوکس در مطلبی به معرفی خدمات خود پرداخت. در این مطالب می‌‍‌خوانیم: مهم‌ترین ویژگی رزرو آنلاین، حذف واسطه‌ها میان مسافر و هتل، اطمینان خاطر مسافر از معتبر بودن واچر (تاییدیه رزرو) و همچنین حذف خطاهای انسانی و کاربری در هتل به ویژه در فصل‌های پرسفر است.

 روبات‌های نرم‌افزاری رزرو، بدون هیچ محدودیت و بدون نیاز به نیروی انسانی هر حجمی از تقاضای رزرو را در کمترین زمان ممکن مدیریت می‌کنند. در حال حاضر تنها سامانه "هتلوکس" است که با طراحی و پیاده‌سازی روبات‌های نرم‌افزای، قادر به ارائه این خدمات در ایران هستند.

در رزرو "نیمه آنلاین"، تنها ارتباط مشتری با سامانه رزرو توسط روبات‌های نرم‌افزاری برقرار می‌شود و ارتباط سامانه یا فروشنده واسط با هتل آفلاین و با مکانیسم‌های دیگر قابل انجام است.

 در این روش معمولا سامانه‌ها یا واسطه‌ها توسط قراردادهایی که از پیش با هتل منعقد کرده‌اند، تعدادی از اتاق‌های هتل را گارانتی کرده و به مسافرین ارائه می‌دهند.

پس از تایید رزرو، اطلاعات از طریق مکانیسم‌های آفلاین نظیر فاکس یا ایمیل برای هتل ارسال می‌شود. تعدادی از سامانه‌های موجود رزرو در ایران از این روش استفاده می‌کنند که با توجه به تعدد واسطه‌ها و محدودیت در هتلهایی که به این روش اقدام به فروش اتاقهای خود می‌کنند، مشتری از امکان انتخاب کمتری در انتخاب اقامتگاه یا هتل مورد نظر خود برخوردار است.

در رزرو "افلاین" یا On Request هم تنها ارتباط مشتری با سامانه رزرو هتل توسط وب سایت‌ها برقرار می‌شود و تمامی فرآیندهای جایابی، دریافت تایید از هتل، واریز وجه رزرو به حساب هتل که مهمترین بخش‌های فرآیند رزرو هستند توسط نیروی انسانی انجام می‌شود؛ به این شکل که پس از دریافت تقاضای رزرو از طریق وب سایت یا تلفن، نیروی انسانی با تماس تلفنی به بخش رزرو هتل از ظرفیت داشتن یا نداشتن هتل مطلع شده و در صورت ظرفیت داشتن به مسافر توسط ایمیل، تلفن و ... اطلاع داده می شود، رزرو مسافر ثبت می‌شود و سپس نسخه‌ای از تاییدیه صادر شده برای هتل ارسال می‌شود و کارکنان بخش رزرو و پذیرش هتل می‌بایست مشخصات رزرو را در نرم افزار مستقر در هتل ثبت کنند و سپس برای دریافت وجه رزرو از فروشنده یا واسطه اقدام کنند.

در این روش علاوه بر افزایش احتمال خطاهای انسانی، به ویژه در فصل‌های پر سفر (High Season)، هزینه و قیمت تمام شده برای انجام یک فرآیند رزرو بیشتر است که معمولا از جیب مشتری پرداخت می‌شود و همچنین تاییدیه‌های صادر شده طولانی‌تر و از اعتبار کمتری برخوردارند. مشاهدات نشان از نمونه‌های متعددی است که مسافرین با تاییدیه های در دست به هتل مراجعه کرده‌اند ولی هتل از ثبت آن رزرو بی اطلاع بوده و از پذیرش مسافر امتناع کرده است.

به دلایل مشکلات بسیار سال‌هاست این روش تقریبا در همه جای دنیا منسوخ شده است.

 چرا "هتلوکس " توانسته روبات‌های نرم‌افزاری برای رزرو آنلاین پیاده‌سازی کند؟ شرکت سفرپردازان سام تک که طراح و مالک "هتلوکس " است، شرکتی است که بیش از 20 سال تجربه پیاده‌سازی نرم‌افزارهای تخصصی هتلداری (PMS) را در صنعت هتل داری کشور دارد. بیش از 700 هتل و اقامتگاه در کشور از نرم‌افزارهای " مارلیک " و " هریس " - که از قدیمی‌ترین و مشهورترین سیستمهای مدیریت هتل هستند - برای مدیریت اطلاعات و عملیات خود استفاده می‌کنند.

 روشن است که مهم‌ترین بخش فرآیند رزرو به ویژه جست‌وجو و جایابی و موجودیت اتاق‌ها و صدور تاییدیه رزرو در داخل هتل و توسط نرم‌افزارهای مستقر در هتل انجام می‌شود.

بنابراین طراحی و پیاده‌سازی روبات‌های نرم‌افزاری که ارتباط مستقیم مشتری را از طریق وب سایت با نرم افزارهای هتل برقرار کند برای این شرکت مهیا بوده است . از سوی دیگر مالکان و مدیران این شرکت، از دانش و تجربه کافی در زمینه "گردشگری الکترونیک " (e-Tourism ) بر خوردارند و "هتلوکس " محصولی است که نتیجه این تجربیات و مطالعه دقیق و دستیابی به دانش جهانی سیستم‌های CRS (Central Reservation System)  و GDS (Global Distribution System) در صنعت جهانی جهانگردی است که "سام تک " به عنوان یک شرکت دانش‌بنیان تلاش می‌کند برای رونق گردشگری در ایران و اتصال آن به شبکه‌های فروش و توزیع جهانی، این استانداردها را در صنعت هتل‌داری کشور پیاده‌سازی کند. تردیدی نیست که حمایت مشتریان و مسافران محترم مهم‌ترین عامل در موفقیت این شرکت و توسعه صنعت گردشگری کشور خواهد بود.

آیا همه هتل‌های موجود در " hotelux.com" آنلاین هستند؟

 خیر این‌طور نیست اما هتلوکس تلاش می‌کند هر روز هتل‌های بیشتری را به استانداردهای جهانی رزرو آنلاین مجهز کند.

حقیقت این است که این کار بسیار دیر در ایران شروع شده است و هنوز همه هتل‌های کشور از آمادگی یا اطمینان لازم برای پیوستن به این روش و پیاده‌سازی برخوردار نیستند.

"هتلوکس" اعلام کرد: این مجموعه با توجه به ارتباطات گستردهای که با مدیران و مالکان هتل‌ها در طول سالیان دراز دارد تلاش می‌کند از یک سو اطمینان خاطر آنان را از مزایای بی‌بدیل این روش در کاهش هزینه‌های رزرو و ارتباط مستقیم و بدون واسطه با مشتریان آگاه و مطمئن ساخته و از سوی دیگر فرهنگ رزرو آنلاین را در میان مشتریان، مسافران و توزیع‌کنندگان دیگر نظیر شرکت‌ها و آژانس‌های مسافرتی گسترش دهد.

در بخش دیگری از مطلب "هتلوکس" می‌خوانیم: با توجه به  علاقه کم نظیری جامعه ایرانی به شبکه های اجتماعی، اگر چه فرآیند رزرو آنلاین هتل بسیار پر زحمت و دشوار است اما مطمئن هستیم با حمایت جامعه مالکان و مدیران هتل‌ها و همچنین مشتریان و کاربران خود به سرعت بر تعداد هتل‌های آنلاین در کشور افزوده می‌شود. همزمان با این که سامانه "هتلوکس" همه هتل‌هایی که قابلیت آنلاین شدن را داشته باشند به هتل‌های آنلاین خود اضافه می‌کند، با استفاده از قراردادهای خوبی که با یکایک هتل‌ها و اقامتگاه‌های کشور دارد تلاش می‌کند بهترین قیمت‌های ممکن را به نفع مشتری از آنان کسب و به شکل آنلاین یا "On Request" در اختیار مشتریان قرار دهد.

دیگر خدمات رزرو هتل در این سایت به شرح زیر است:

رزرو هتل های تهران

رزرو هتل های مشهد

رزرو هتل های شیراز

رزرو هتل های اصفهان

رزرو هتل های یزد

رزرو هتل های کیش

رزرو هتل های قشم

رزرو هتل های تبریز

تجربه نشان داده حتی رزروهای "آفلاین " که از سوی "هتلوکس " برای مشتریان صادر می‌شود ، هتل‌ها را تشویق می‌کند زودتر به شبکه هتل‌های آنلاین بپیوندند.

دیگر ویژگی‌های برجسته سامانه "هتلوکس" استانداردسازی قالب اطلاعات هتل‌ها و مراکز اقامتی برای نخستین بار در کشور  است.

هتلوکس اعلام کرد: ما اطلاعات دقیق و درستی از هتل‌ها و مراکز اقامتی در اختیار مشتریان می‌گذاریم؛ تخفیف‌های "هتلوکس " مستقیما از هتل دریافت شده و با حذف واسطه‌گری، بیشترین سهم ممکن از تخفیف هتل به مشتری تعلق می‌گیرد "هتلوکس" با بزرگترین شبکه های جهانی رزرو هتل ارتباط مستقیم دارد و حتی در رزروهای غیرآنلاین، در کمترین زمان تایید رزرو را صادر می‌کند؛ واچر یا تاییدیه رزرو "هتلوکس" سندی قابل اطمینان است.

با استفاده از راهنمای سایت می توانید از خدمات "هتلوکس " استفاده کنید.

از دست ندهید:

 

 

قوانین جالب رانندگی در نقاط مختلف دنیا

 

همه زوج های بازیگر سینمای ایران چیزهایی که نمی‎دانستید!

 

هواپیمای شخصی اسطوره فوتبال 

 

تمیزترین ایرلاین‌های جهان را بشناسید

 

10 تکنیک ساده برای خلاق بودن

 

با امکان جدید اینستاگرام، روایتگری کنید

 

برای ورود به بازار کار بخوانید

 

چگونه خودروی دست دوم را قیمت‌گذاری کنیم؟

 

ماجرای ازدواج شیلا خداداد با همسر دکترش تصاویر

 

تصویری حيرت آور از لاغر شدن بازيگر مرد مشهورايراني

 

آیا شعر معروف ایرانی بر سردر سازمان ملل حک شده است؟

 

فستیوال‌های جالب اروپایی

 

7 جزیره که باید پیش از نابود شدنشان ببینید

 

خانم بازیگر معروف ایرانی با ظاهر عجیب و ترسناک! عکس

 

احتمال کاندیداتوری بازیگر محبوب برای ریاست جمهوری

 

خانم ها بخوانند؛ روش کاهش وزن پس از بارداری

 

کلید واژه‌ها: شبکه‌های اجتماعی        گروه رسانه‌ای کاما       بازاریابی محتوا       تبلیغات اینترنتی       روابط‌عمومی تجاری

 

 

اخباز
  بازرگانی
  انرژی
  ساختمان و عمران
  صنایع
  حمل و نقل
  صنایع غذایی و کشاورزی
  بانک و سرمایه
اخبار
  معدن و صنایع معدنی
  نیرو
  دارو و درمان
  ارتباطات و فناوری اطلاعات
  گردشگری
  سیاست
  گوناگون
ایران و عراق
  استان های مرزی
  بازارچه های مرزی
  قوانین گمرکی
  تاریخجه روابط
دسترسی‌ها
  نمایشگاه ها
  سفر به اروپا
  گزارش تصویری
  درباره ما
  ارتباط با ما
  تبلیغات
  آر اس اس
  نسخه موبایل
حامیان طلایی
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت متعلق به شرکت آذرنگارشرق می باشد و هرگونه بهره برداری - محتوایی یا بصری - پیگرد قانونی دارد.