عکس های جمع شدن مردم در مقبره کورش بزرگ

تاریخ انتشار : ۱۱ آبان ماه ۱۳۹۵

 
۷ آبان ماه مطابق با بیست و نهم اكتبر روز جهانی كوروش (سایرس دی) نام گذاری شده است. برخی به اشتباه تصور می کنند که هفتم آبان روز تولد کوروش است درحالیکه این روز به مناسبت تكمیل تصرف امپراتوری بابل به دست ارتش ایران (اكتبر سال ۵۳۹ پیش از میلاد) و پایان دوران ستمگری در دنیای باستان برقرار شده است.
عکسها و فیلمهایی که در فضای مجازی منتشر شده، از تجمع تعداد بسیار زیادی از مردم در پاسارگاد و در کنار مقبره کوروش به مناسبت هفتم آبان، روز کوروش حکایت دارد.
کورش را به عنوان نابغه ای بزرگ، انسانی والامنش، صلح طلب و نیک منش و بنیان گذار فرهنگ ِ دوستی و بخشایش در میان فرمانروایان می دانند.
کسی که بر خلاف بسیاری از پادشاهان تاریخ در اوج قدرت معنای راستین «حقوق بشر» را به جهانیان آموخت و منشور حقوق بشر او در تاریخ ماندگار شده است. کوروش پادشاهی عادل بود که هر ملتی را در اعتقادات و مذاهب خود آزاد گذاشت واین باعث شد که نام کوروش در همه ملتها بر جای بماند.
طی سالهای گذشته همواره برخی از مردم در روز هفتم آبان ماه که روز کوروش نام دارد در پاسارگاد در ۱۲۰ کیلومتری شمال شیراز که مقبره کوروش در آن واقع شده جمع می شوند و یاد او را گرامی می دارند.
امسال با توجه به همزمانی هفتم آبان با روز جمعه، تعداد بیشتری از مردم به کنار مقبره کوروش رفته اند.
تصاویر ارسالی از کاربران در شبکه های اجتماعی حکایت از آن دارد که تعدادی، از شب قبل در کنار جاده منتهی به پاسارگاد چادر زده بودند تا صبح، خود را به مقبره کوروش برسانند. فیلمهای ارسالی از منطقه نیز تجمع تعدادی زیادی از مردم را نشان می دهد که بدون هیچگونه تحرک سیاسی، صرفا شعارهایی درباره ایران و کوروش سر داده اند.
انتهای پیام
اخباز
  بازرگانی
  انرژی
  ساختمان و عمران
  صنایع
  حمل و نقل
  صنایع غذایی و کشاورزی
  بانک و سرمایه
اخبار
  معدن و صنایع معدنی
  نیرو
  دارو و درمان
  ارتباطات و فناوری اطلاعات
  گردشگری
  سیاست
  گوناگون
ایران و عراق
  استان های مرزی
  بازارچه های مرزی
  قوانین گمرکی
  تاریخجه روابط
دسترسی‌ها
  نمایشگاه ها
  سفر به اروپا
  گزارش تصویری
  درباره ما
  ارتباط با ما
  تبلیغات
  آر اس اس
  نسخه موبایل
حامیان طلایی
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت متعلق به شرکت آذرنگارشرق می باشد و هرگونه بهره برداری - محتوایی یا بصری - پیگرد قانونی دارد.