آمازون؛ شگفت انگیز، مخوف، اما زیبا

تاریخ انتشار : ۱۵ آبان ماه ۱۳۹۵

شفقنا اقتصادی- جنگل‌های آمازون یکی از مخوف‌ترین و در عین حال زیباترین مناطق جهان است.
 
به نقل از مجله گردشگری الی گشت: حتما شما هم خیلی وقت‌ها وقتی تصاویر هوایی یا تلویزیونی این منطقه از دنیا را دیده‌اید، هوس کرده‌اید که یک بار هم شده به این مناطق سفر کرده و حس کنجکاوی خود را در باره این منطقه که رمز و رازهای زیادی را خود نهان کرده است ارضا کنید.
 
این منطقه که پهناورترین جنگل‌های دنیا را در خود جای داده است در آمریکای جنوبی واقع شده است و تعداد زیادی از موجودات زنده دنیا در آن زندگی می‌کنند که برخی از آن‌ها بسیار منحصر به فرد هستند.
 
از جمله به طور تقریبی ۱۲۹۴ نوع پرنده، ۳۷۸ خزنده، ۴۲۷ نوع دوزیست و ۳ هزار نوع ماهی در آن زندگی می‌کنند.
 
از میان این منطقه انبوه و پوشیده از درخت که هنوز پای هیچ انسانی به برخی از نقاط آن نرسیده است و حتی مردمانی در آن زندگی می‌کنند که هرگز با تمدن ما آشنا نیستند، رودخانه‌ای عظیم نیز عبور می‌کند که به رود آمازون مشهور است.
این رودخانه بخش‌هایی از کشورهای برزیل، اکوادور، گویان، کلمبیا، ونزوئلا، بولیوی، پرو و سورینام را در برمی‌گیرد.
 
به این ترتیب مشخص شد که برای حضور در منطقه آمازون می‌توانید به این کشورها سفر کنید.
 
در این میان خاک برزیل با ۶۱٪ و پرو با ۲۹٪ مساحت کلی جای دارد. جنگل آمازون نامزد قرار گرفتن در فهرست عجایب هفت‌گانه جدید است. 
 
آب و هوای جنگل آمازون
این جنگل‌های بارانی که در تمام طول سال مرطوب هستند تقریبا درجه حرارتی معادل ۳۰ درجه سانتیگراد دارند.
 
غربی‌ترین بخش این منطقه، حدود ۲۵ درجه سانتیگراد است و تقریبا هر روزه باران سنگینی در سرتاسر جنگل آمازون می‌بارد.
 
حیوانات عجیب جنگل آمازون
یکی از شگفتی‌های منطقه جنگلی آمازون وجود هزاران نوع حیوانات مختلف در آن است که آن را به یکی از بزرگ‌ترین زیستگاه‌های طبیعی در آورده است.
 
به طور تقریبی ۱۲۹۴ نوع پرنده، ۳۷۸ خزنده، ۴۲۷ نوع دوزیست و ۳ هزار نوع ماهی در آن زندگی می‌کنند که اغلب این حیوانات شکارچیان بسیار ماهری هستند و جان سالم به در بردن از دستشان تقریباً غیرممکن است.
 
بنابر این ناگفته پیداست که سفر به این منطقه مخاطراتی هم به همراه دارد که بدون راهنما و بدون تدارک‌های لازم کار بسیارخطرناکی است.
 
دلفین صورتی که به زبان محلی بوتو نامیده می‌شود، یکی از نادرترین دلفین‌ها در سراسر دنیاست که در میان آب‌های رودخانه پهناور آمازون زندگی می‌کند.
 
این دلفین می‌تواند تا ۱۵ دقیقه روی آب بماند ولی به طور کلی این دلفین‌ها معمولا زیر آب هستند و تنها برای نفس کشیدن روی آب می‌آیند.
 
همچنین با وجود شباهتی که با دلفین‌های خاکستری دارند از نظر اندازه از آنها کوچک‌تر هستند و همین دلیل باعث شده تا بتوانند به راحتی در آب‌های رودخانه شنا کنند؛ وزن آن‌ها به ۹۰ کیلوگرم می‌رسد.
 
دلفین‌های صورتی قادر هستند در آب به صورت درجا ۱۸۰ درجه بچرخند.
 
رودخانه آمازون
همان طور که گفته شد؛ رودخانه‌ای به همین نام در منطقه آمازون جاری که است نه تنها پر آب‌ترین رودخانه دنیاست بلکه یکی ازطولانی‌ترین آن‌ها و در عین مخوف‌ترین و رازآلودترین رود جهان هم هست.
 
این رودخانه بیش از هزار انشعاب دارد و نزدیک به هفت هزار کیلومتر طول دارد.
 
همچنین از کوه‌هایی از آمریکای جنوبی شروع می‌شود که به گفته دانشمندان دوازد میلیون سال قدمت دارند. این رود با گذر از یک مسیر بسیار پر پیچ و خم وعبور از کشورهای متعدد به سمت شرق و اقیانس اطلس می‌رود.
 
از آن جا که دهانه این رود خیلی عریض است در برخی از نقاط آن قابل کشتیرانی است. آب گرم و نسبت راکد این رودخانه باعث شده است محلی مناسب برای زندگی برخی از حیوانات بسیار عجیب کره زمین باشد.
 
برای مثال نوعی از گربه ماهی در این رود زندگی می‌کند که بسیار نادر است. این گربه ماهی به دلیل این که در یکی از بکرترین مناطق دنیا زندگی می‌کند بیش از معمول بزرگ است.
 
درباره دلیل نام‌گذاری این رودخانه گفته‌اند که چون این رود بسیار خطرناک است و در زبان محلی به معنای «شکننده قایق» است این رود به زبان محلی به این صورت نام‌گذاری شده است.
 
براساس گفته‌های دانشمندان رودخانه آمازون قریب یه یازده میلیول سال که هم‌چنان جاری است.
 
قبیله‌های جنگل آمازون
همان‌طور که گفته شد در منطقه آمازون قبیله‌هایی زندگی می‌کنند که بسیار دور از هیاهوی تمدن امروزی هستند حتی برخی از آن‌ها هنوز با پدیده‌های تمدن امروزی اصلا آشنا نیستند و مثل بشر اولیه زندگی می‌کنند که گاه گاهی خبری از کشف یکی از این قبلیه را در رسانه‌های دنیا شنیده می‌شود.
 
البته قریب به بیست میلیون نفر هم در قلب قبیله‌های مختلف در اطراف زندگی می کنندکه به بشر امروزی نزدیک‌تر هستند.
 
نیمی از جمعیت قبایل جنگل آمازون طی سالیان متمادی بر اثر بیماری، گرسنگی و جنگ جان خود را از دست داده‌اند.
 
این قبایل در تمام جنگل آمازون با یکدیگر متفاوت هستند یعنی تقریبا ۲۰۰ قبیله با فرهنگ‌های مختلف هستند که حتی زبان آنها با هم متفاوت است. آنها به ۱۸۰ زبان مختلف صحبت می‌کنند.
 
هر سال در ماه‌های ژوئن و آگوست، قبایل مستقر در جنگل آمازون و شهرهای اطراف جشنی به نام کوارپ برگزار می‌کنند.
 
در این جشن که در واقع برای بزرگداشت رفتگانشان برپا می‌شود، هر قبیله رقص، غذاهای بومی و آیین‌های خود را به نمایش می‌گذارد. ورود غریبه‌ها به این جشن برای تماشا تنها با اجازه روسای قبایل امکان‌پذیر است.
 
اما این جشن مربوط به قبایلی می‌شود که با وجود زندگی در جنگل آمازون، با یکدیگر و حتی گاهی با دنیای بیرون در ارتباط هستند.
 
تحقیقات نشان می‌دهند که در حال حاضر نزدیک به ۵۰ قبیله در آمازون زندگی می‌کند که هنوز هم کاملا با دنیای بیرون بیگانه هستند و هیچ ارتباطی با خارج ندارند.
 
دانشمندان ترجیح می‌دهند که این قبایل را به حال خود رها کنند تا مجبور نشوند به اعمال جنگل پناه ببرند تا حریم خصوصی شان از دست بیگانگاه در امان باشد. چون دراین صورت دیگر نمی‌توان در باره آن‌ها اطلاعاتی به دست آورد.
 

از دست ندهید:

 

 

قوانین جالب رانندگی در نقاط مختلف دنیا

 

همه زوج های بازیگر سینمای ایران چیزهایی که نمی‎دانستید!

 

هواپیمای شخصی اسطوره فوتبال 

 

تمیزترین ایرلاین‌های جهان را بشناسید

 

10 تکنیک ساده برای خلاق بودن

 

با امکان جدید اینستاگرام، روایتگری کنید

 

برای ورود به بازار کار بخوانید

 

چگونه خودروی دست دوم را قیمت‌گذاری کنیم؟

 

ماجرای ازدواج شیلا خداداد با همسر دکترش تصاویر

 

تصویری حيرت آور از لاغر شدن بازيگر مرد مشهورايراني

 

آیا شعر معروف ایرانی بر سردر سازمان ملل حک شده است؟

 

فستیوال‌های جالب اروپایی

 

7 جزیره که باید پیش از نابود شدنشان ببینید

 

خانم بازیگر معروف ایرانی با ظاهر عجیب و ترسناک! عکس

 

احتمال کاندیداتوری بازیگر محبوب برای ریاست جمهوری

 

خانم ها بخوانند؛ روش کاهش وزن پس از بارداری

 

کلید واژه‌ها: شبکه‌های اجتماعی        گروه رسانه‌ای کاما       بازاریابی محتوا       تبلیغات اینترنتی       روابط‌عمومی تجاری  

 

 

اخباز
  بازرگانی
  انرژی
  ساختمان و عمران
  صنایع
  حمل و نقل
  صنایع غذایی و کشاورزی
  بانک و سرمایه
اخبار
  معدن و صنایع معدنی
  نیرو
  دارو و درمان
  ارتباطات و فناوری اطلاعات
  گردشگری
  سیاست
  گوناگون
ایران و عراق
  استان های مرزی
  بازارچه های مرزی
  قوانین گمرکی
  تاریخجه روابط
دسترسی‌ها
  نمایشگاه ها
  سفر به اروپا
  گزارش تصویری
  درباره ما
  ارتباط با ما
  تبلیغات
  آر اس اس
  نسخه موبایل
حامیان طلایی
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت متعلق به شرکت آذرنگارشرق می باشد و هرگونه بهره برداری - محتوایی یا بصری - پیگرد قانونی دارد.