بازار بورس در هفته ای که گذشت

تاریخ انتشار : ۲۹ آبان ماه ۱۳۹۵

بازار بورس جهانی و بازار داخلی پس از انتخابات ریاست جموری آمریکا دستخوش تحولاتی شد که از جمله آن جابجایی قیمت دلار بود.
 
به گزارش «شفقنا اقتصادی» سهام اغلب بورس ها در روز چهارشنبه 19 آبان به سبب نتیجه انتخابات امریکا سقوط کرد، شاخص بورس 600 واحد افت کرد. شاخص فرابورس ایران با افت 20 واحدی همراه بود.
بهترین عملکرد را اوراق بدهی در بازار دارا بود که تعداد 9 میلیون ورقه داد و ستد شد پس از آن همچنین اوراق تسهیلات و مسکن با 0.23 میلیون ورقه داد و ستد شد.
 
بازگشت این ارقام به جای خود با رفع نگرانی نسبت به عدم تغییر رویکرد های اقتصادی امریکا همراه بود.
 
اختصاص بیرین سهم از ارزش کل معاملات به فلزات اساسی
فلزات اساسی بیشترین سهم از ارزش کل معاملات سومین هفته آبان شتماه بازارهای فرابورس ایران را به خود اختصاص داد.
 
علیرضا محجوب،دبیرکل خانه کارگر پس از بازدید بورس کالای ایران به سهم قابل توجه این بورس از تولید ناخالص داخلی اشاره کرد و گفت: باید کل معاملات کالاهای مهم به تدریج در بورس کالا به عنوان یک مکان شفاف، متمرکز شود چراکه می‌توان با تقویت بورس کالا، نبض اقتصاد کشور را منظم کرد.
 
آنچه که به عنوان تولید ناخالص داخلی ثبت می شود عمدتا باید در قالب کالا و خدمات در بازارهایی همچون بورس مورد معامله قرار بگیرد لذا به هر نسبتی که سهم بازار بورس کالا به تولید ناخالص داخلی افزایش پیدا کند یعنی ضرب آهنگ عملیات اقتصادی در آن جامعه، منظم تر است.
 
لزوم عرضه محصولات وارداتی در بورس کالا
وقتی مکانی به عنوان بورس کالا همسو با الگوهای جهانی ایجاد کرده ایم باید معاملات طبعی و جمعی کالاهایی که قابلیت عرضه در بورس را دارند، در این بازار انجام شود و نمی توان به صورت سلیقه ای برای عرضه کالاها تصمیم گرفت؛ بنابراین باید کل معاملات کالاها اعم از داخلی و وارداتی به تدریج در یک جا و تحت عنوان بازار بورس کالا متمرکز شود تا امکان سیاست گذاری های مناسب براساس آمارهای خروجی این بازار ایجاد شود تا شاید با مدیریت صحیح بتوان شاهد تپش نبض اقتصاد کشور با استفاده از ظرفیت های بازار سرمایه به خصوص بورس کالا باشیم.
 
تاثیر ترامپ بر بازار جهانی
بررسی‌ها نشان می‌دهد برخلاف نتایج پیش‌بینی شده انتخابات آمریکا، پیروزی دونالد ترامپ به عنوان یک شوک پیش‌بینی نشده موجب واکنش کلیه بازارهای مالی، طلا و نفت شد. در هفته منتهی به ۱۲ آبان ۱۳۹۵ با نگاهی ویژه به انتخابات آمریکا و  انتخاب دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهور ایالت متحده آمریکا، به تأثیر این انتخاب در بازارهای جهانی اشاره دارد.
 
بررسی ها نشان میدهد برخلاف نتایج پیش‌ بینی­ شده انتخابات آمریکا که حاکی از پیروزی هیلاری کلینتون بود، پیروزی دونالد ترامپ به عنوان یک شوک پیش‌بینی نشده موجب واکنش کلیه بازار های مالی، طلا و نفت شد.
با توجه به ماهیت این رویداد، اثر این شوک در کمتر از یک روز در بسیاری از بازار ها خنثی شد و روند بازار های جهانی پس از یک تا دو روز به روند معمول خود بازگشت، با این تفاوت که کماکان افزایش شاخص دلار و تاثیر آن بر سایر بازار های به عنوان تنها پیامد انتخاباتی آمریکا قلمداد می‌شود.
 
ورود شرکتهای خارجی به بازار سرمایه ایران و اثرات آن
یکی از بحث های روز در بازارهای سرمایه بحث سرمایه گذاری خارجی است هم اکنون در برخی از بورس‌ها مانند بورس‌ترکیه 65 درصد سهام شناور در دست سرمایه‌گذاران خارجی است.
 
وی افزود: واقعیت این است که هیات‌های مختلف خارجی در دو سال گذشته رفت و آمدهای زیادی به بازار سرمایه ما داشته‌اند که ممکن است بعضی از این مذاکرات تحقق یابد و برخی دیگر محقق نشود.
 
با توجه به اجرایی نشدن برجام و محدودیت های بانکی سرمایه گذاران خارجی هنوز در خصوص انتقال منابع مالی با مشکل مواجه هستند اما به هر حال پتانسیل بازار برای جذب این سرمایه گذاران را نمی شود نادیده گرفت.
 
عرضه 31 هزار تن قیر در تالار داخلی فرآورده های نفتی و پتروشیمی
روز سه شنبه شاهد عرضه بیش از 31 هزار تن قیر از سوی شرکت های نفت پاسارگاد ونفت جی بودیم. از سویی دیگر، شرکت پالایش نفت تهران در این تالار 10 هزار تن وکیوم باتوم و 19 هزار تن لوب کات سنگین و سبک را عرضه می کند. وکیوم باتوم شرکت پالایش نفت بندرعباس نیز به میزان 7 هزار تن در این تالار بر روی تابلوی عرضه می رود. همچنین 38 هزار تن انواع مواد پلیمری از سوی مجتمع های پتروشیمی در تالار فرآورده های نفتی و پتروشیمی عرضه می شود.
 
مسیر درست دولت برای توجه به بخش خصوصی
تا شروع دولت یازدهم مجموعه سهم خصوصی واقعی از واگذاری ها حدود 18 درصد بوده که با سیاست گذاری ها و برنامه ریزی های تشویقی که در دولت جدید انجام شده است این آمار هم اکنون به 38 درصد رسیده تا بدین ترتیب مجموع آمار واگذاری ها به بخش خصوصی واقعی به بیش از دو برابر برسد.
 
کاهش سهم شبه دولتی ها و افزایش بخش خصوصی واقعی نشان می دهد که ریل گذاری و مسیری که دولت جدید برای توجه به بخش خصوصی واقعی گذاشته مسیر درستی است و هم اکنون باید شرایط به گونه ای تقویت شود، که بخش خصوصی بیشترین سهم را در شرکت در مزایده ها داشته باشد.
 
مزایده واگذاری تعداد 10 هزار سهم پتروشیمی دماوند معادل 80 درصد سهام این شرکت در حالی در روز دوم آذرماه سال جاری برگزار می شود که این میزان سهام به قیمت پایه هر سهم 919 میلیون و 549 هزار و 685 ریال  و ارزش کل پایه 9 هزار و 195 میلیارد و 496 میلیون و 850 هزار ریال قیمت گذاری شده است..
 
معاملات بازار سرمایه
در جریان معاملات بازار سرمایه تعداد 1082میلیون سهم و حق تقدم به ارزش 757 میلیارد تومان در 63 هزار نوبت مورد دادوستد قرار گرفت و شاخص بورس با ثبت افزایش 32 واحدی در ارتفاع 79 هزار و 268 واحد قرار گرفتند بیشترین تاثیر مثبت بر رشد دماسنج بازار سهام نیز به نام نمادهای معاملاتی تاپیکو، جم و اخابر شد و در مقابل نمادهای معاملاتی فولاد، کگل و کچاد با افت خود مانع رشد بیشتر شاخص شدند.
شاخص‌های اصلی بازار سرمایه هم روز متعادل و مثبتی را پشت سر گذاشتند به‌طوری که شاخص قیمت (وزنی ــ ارزشی) 11 واحد، کل (هموزن) 13 واحد، قیمت (هموزن) 11 واحد و شاخص بازار دوم 880 واحد رشد و شاخص های آزاد شناور 23 واحد و بازار اول 119 واحد افت کردند.
 
در بازارهای فرابورس ایران هم با معامله 368 میلیون ورقه به ارزش 222 میلیارد تومان در 18 هزار نوبت، آیفکس 9.3 واحد افت کرد و در ارتفاع 831 واحد قرار گرفت.
 

از دست ندهید:

 

 

قوانین جالب رانندگی در نقاط مختلف دنیا

 

همه زوج های بازیگر سینمای ایران چیزهایی که نمی‎دانستید!

 

هواپیمای شخصی اسطوره فوتبال 

 

تمیزترین ایرلاین‌های جهان را بشناسید

 

10 تکنیک ساده برای خلاق بودن

 

با امکان جدید اینستاگرام، روایتگری کنید

 

برای ورود به بازار کار بخوانید

 

چگونه خودروی دست دوم را قیمت‌گذاری کنیم؟

 

ماجرای ازدواج شیلا خداداد با همسر دکترش تصاویر

 

تصویری حيرت آور از لاغر شدن بازيگر مرد مشهورايراني

 

آیا شعر معروف ایرانی بر سردر سازمان ملل حک شده است؟

 

فستیوال‌های جالب اروپایی

 

7 جزیره که باید پیش از نابود شدنشان ببینید

 

خانم بازیگر معروف ایرانی با ظاهر عجیب و ترسناک! عکس

 

احتمال کاندیداتوری بازیگر محبوب برای ریاست جمهوری

 

خانم ها بخوانند؛ روش کاهش وزن پس از بارداری

 

کلید واژه‌ها: شبکه‌های اجتماعی        گروه رسانه‌ای کاما       بازاریابی محتوا       تبلیغات اینترنتی       روابط‌عمومی تجاری  

 
 
 

 

اخباز
  بازرگانی
  انرژی
  ساختمان و عمران
  صنایع
  حمل و نقل
  صنایع غذایی و کشاورزی
  بانک و سرمایه
اخبار
  معدن و صنایع معدنی
  نیرو
  دارو و درمان
  ارتباطات و فناوری اطلاعات
  گردشگری
  سیاست
  گوناگون
ایران و عراق
  استان های مرزی
  بازارچه های مرزی
  قوانین گمرکی
  تاریخجه روابط
دسترسی‌ها
  نمایشگاه ها
  سفر به اروپا
  گزارش تصویری
  درباره ما
  ارتباط با ما
  تبلیغات
  آر اس اس
  نسخه موبایل
حامیان طلایی
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت متعلق به شرکت آذرنگارشرق می باشد و هرگونه بهره برداری - محتوایی یا بصری - پیگرد قانونی دارد.