دموکراسی کره جنوبی؛ محافظه‌کاری سیاسی در غیاب احزاب و کارگران

تاریخ انتشار : ۲۹ آبان ماه ۱۳۹۵

نشست نقد و بررسی کتاب «دموکراسی پس از دموکراتیزاسیون: ریشه‌ها و بحران‌های دموکراسی محافظه‌کار کره‌جنوبی» اثر و تألیف «جنگ جیب چوی» و ترجمه «سعیدرضا اتحادی» روز پنج‌شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۵ در موسسه بهاران برگزارشد.

 در این نشست که به همت انجمن علمی ایرانی روابط بین‌الملل و با همکاری نشر نو ناشر کتاب و موسسه بهاران برگزارشد، مترجم کتاب، نگاه نویسنده کتاب به مسأله دموکراسی در کره جنوبی را منصفانه خواند و گفت: اگرچه در ظاهر احساس می‌شود که نویسنده در کتاب‌هایش گرایش چپ و کمونیستی دارد و از موضع چپ‌گرایی به مسأله دموکراسی می‌نگرد، اما واقعیت این است که نگاه آقای «جنگ جیب چوی» به دموکراسی از سر انصاف و با انتقاد از سیاست‌زدگی است که معتقد است دموکراسی الزاماً آخرین راه نیست.

»سعیدرضا اتحادی» با اشاره به اینکه دموکراسی یک لباس نیست که با پوشاندن آن به تن یک ملت گفته شود که دموکرات شده‌اند، اظهارداشت: دموکراسی بهترین سیستم برای برای یک کشور نیست و دموکراسی باید نماینده تضادهای موجود در جامعه باشد.

وی ادامه داد بر اساس نگاه انتقادی نویسنده، دموکراسی پس از استقلال و جنگ، به‌صورت یک سیستم به کره داده شده و به‌همین دلیل، هنوز با گذشت ۶۰ سال هیچکس جرأت ندارد حرف‌هایی بزند که رنگ و بوی ساختارشکنی داشته باشد.

اتحادی با اشاره به این نگرش که دموکراسی بدون کارگران و احزاب اساساً دموکراسی نیست، در خصوص دموکراسی حاکم بر کره جنوبی گفت که ساختار سیاسی در کره بایستی افراد ذی‌نفع را حفظ کند و این نوعی محافظه‌کاری سیاسی را در پی داشته است.

مترجم کتاب با بیان اینکه دموکراسی دو مرکز ثقل دارد که شامل حضور شهروندان و وجود احزاب به نمایندگی از شهروندان است، گفت در این کشور احزاب کاغذی وجود دارند که تنها در زمان انتخابات سربرمی‌آورند. در حالیکه چبال‌ها یا همان بنگاه‌های بزرگ اقتصادی بیشترین تأثیرگذاری را بر ساختار سیاسی دارند. مثلاً کمپانی سامسونگ به تنهایی درآمدی معادل ۵۰درصد کل درآمد سایر چبال‌ها یا بنگاه‌های اقتصادی را دارا است.

وی در ادامه نظام آموزشی کره جنوبی را یک تب فراگیر خواند که همه دوست دارند فقط تحصیل کنند و انگلیسی یاد بگیرند و این نظام آموزشی را دربست در خدمت طبقه با خاستگاه درآمد بالا قرارداده است. در حالی‌که نظام آموزش سنتی می‌توانست کمک کند که افراد با خاستگاه ضعیف نیز رشد کنند و این عامل، رشد طبقه پایین جامعه کره جنوبی را غیرممکن کرده است.

مرکزگرایی و تسلط رسانه دو ضعف دیگری است که نویسنده کتاب «دموکراسی پس از دموکراتیزاسیون» به آن پرداخته و معتقداست که رسانه‌ها به‌صورت بنگاه‌های تجاری با ایدئولوژی‌های سیاسی همگن با یکدیگر، بی‌عدالتی‌ها را پوشش نمی‌دهند.

در ادامه این نشست، «محمد موسی کاظمی» کارشناس ارشد مطالعات منطقه‌ای نیز به عنوان ناقد کتاب، در سخنانی بیان داشت که نویسنده کتاب تحولات جاری را با دیدگاه یک فرد لیبرال نگاه می‌کند و دچار جبر ناشی از وادادگی شده است؛ با این انگاره که دموکراسی کره جنوبی نتوانسته کارکرد خودش را پیدا کند.

وی اما معتقد است که دیدگاه نویسنده در خصوص کارکردهای دموکراسی در این کشور عجولانه است. نویسنده از یک کشور نوپا، چه انتظاری می‌تواند داشته باشد.

کاظمی همچنین معتقد است که کتاب در ظرف زمانی خودش نوشته شده و با واقعیت‌های کنونی کره فاصله دارد. به‌نظر، قرار است اتفاقات خوبی در این کشور بیفتد.

وی در بخشی از سخنانش به برخی پیشنهادات شکلی و ویرایشی در خصوص تکمیل چاپ بعدی کتاب پرداخت و در پایان نتیجه گرفت که کره جنوبی مثل ایران همیشه جمع نقیضین است. هنوز جامعه از نظر سیاسی بلاتکلیف است و نمی‌شود انتظار داشت که به اندازه کشورهایی از قبیل فرانسه و ... به دموکراسی رسیده باشد، اما سیر حرکت رو به جلو است و باید به این دموکراسی فرصت داد.

دیگر ناقد کتاب، «قاسم تقوایی‌پور» کارشناس ارشد روابط بین‌الملل بود که در بخشی از سخنانش، برخلاف ناقد پیشین، ترجمه کتاب را دیرهنگام ندانست و گفت: این کتاب برای کسانی‌که به شناخت تحولات شش- هفت دهه اخیر نیازدارند، چیزی از ارزش کتاب کم نمی‌کند. زیرا جای این کتاب در فضای آکادمیک خالی بود.

وی رعایت کپی‌رایت، پانوشت‌های هرچندکم کتاب و ترجمه عالی مترجم را از ویژگی‌های کتاب خواند و در ادامه گفت: شبه جزیره کره گویی آزمایشگاه تاریخ شده و نویسنده در ارائه تصویر از دموکراسی در این کشور به نظرمی‌رسد بزرگ‌نمایی کرده و در هرجاکه تحلیل کرده، نتیجه هم گرفته است.

تقوایی‌پور نیز معتقد است که نگاه نویسنده لیبرالیستی است و معتقد است که مشارکت مردم در رویدادهایی چون انتخابات صوری است و باید بیشتر شود.

این کارشناس ارشد روابط بین‌الملل با اشاره به فرازی از نوشته کتاب که می‌پرسد «چه تحولی از ابتدا تا کنون افتاده» و بلافاصله پاسخ می‌دهد که «هیچ»، تأکید کرد: نمی‌توان با فرضیه ثابت و با نگاه به ایده‌آل دموکراسی قضاوت کرد.

وی افزود: قضاوت نویسنده در خصوص ابَرشرکت‌شدن رسانه‌ها درست نیست چراکه رسانه‌ها در هر کشور دارای تأثیر هستند و در کره هم همین طور است.

تقوایی‌پورگفت: نویسنده می‌توانست از تئوری اقتصاد سیاسی استفاده کند اما نکرده و از تأثیر امریکا در کره جنوبی هم سخن چندانی به میان نیاورده و متغیر آمریکا در کتاب حذف شده است.

در بخش پایانی این نشست، باردیگر مترجم کتاب به برخی توضیحات تکمیلی پرداخت و گفت که در باره ایدئولوژی و گرایش کمونیستی نویسنده قضاوتی نداشته و ندارد؛ اما نویسنده ایده‌آل مشخصی را در کتاب مطرح نکرده که به‌عنوان معیار بر آن تکیه کند. به عنوان مثال، نویسنده به سیستم انتخابات آمریکا انتقاد دارد، اما نخواسته همه چیز را به گردن آمریکا بیندازد و به عوامل بیرونی نگاه خیلی کمرنگ داشته و اعتقاد به تحولات درونی داشته است.

اتحادی، در پایان اذعان داشت که نگارش مقدمه‌ای جامع درخصوص مطالب کتاب، ضرورت داشته و در چاپ بعدی باید این نقیصه را جبران کند.

گفتنی است در ابتدای این نشست، دکتر صبوری دبیرانجمن ایرانی روابط بین‌الملل، اهمیت و جذابیت کتاب «دموکراسی پس از دموکراتیزاسیون» را در امتداد رویکرد جدید جهان به آسیا و پاسیفیک، تحت عنواننگاه به شرق، ارزیابی کرد و گفت: در کنار نگاه سنتی اهل مطالعه و پژوهش به غرب، به‌عنوان الگوی ترقی و پیشرفت در دنیای مدرن، اخیراً نگاه به شرق، هم از سوی غرب و هم از سوی شرق، اهمیت لازم خود را پیدا کرده است.

وی با اشاره به محتوا و مضمون کتاب، قابلیت استفاده از تجربه کره جنوبی پس از استقلال از ژاپن و رهایی از بلایای جنگ را بسیار راهبردی و موثر خواند و تأکید کرد: مطالعه این کتاب در درجه نخست به سیاست ورزان، اندشمندان و پژوهشگران سیاسی و روابط بین‌الملل و در درجه دوم به صنعتگران و صاحبان و مدیران بنگاه‌های اقتصادی دیدگاه و الگو می‌دهد تا بتوانند تجربیات مشابه دوکشور را به صورت تطبیقی در کنار هم و در موازات هم تحلیل کنند.

دبیرانجمن ایرانی روابط بین‌الملل، در بخشی از سخنانش، فهم نظری و درک تجربی مترجم از شرایط زندگی و زیست سیاسی و اقتصادی کره را عامل قوی در ارائه ترجمه‌ای بسیار مقبول از کتاب یادکرد و در همین حال استقبال نه چندان مناسب از کتاب را تابع عامل و فضای کلی حاکم بر فرهنگ مطالعه در کشور دانست و گفت: این مسأله به هیچ وجه به محتوا یا مضامین کتاب بستگی ندارد و این کتاب ارزش بالای خود را دارد و در صورت ارائه و معرفی مناسب و مطلوب، بزودی جای خود را در سبد مطالعه علاقمندان بازخواهد یافت.

کتاب «دموکراسی پس از دموکراتیزاسیون» عنوان یکی از نخستین کتاب ها درباره سیاست و حکومت در کره جنوبی نوشته «جَنگ جیب چوی» مدرس سیاست و دیپلماسی دانشگاه کره (جنوبی) و استاد مدعو دانشگاه کالیفرنیا و ترجمه «سعیدرضا اتحادی» است که خردادماه سال جاری از سوی «نشر نو» منتشر شده است. این کتاب سعی داشته ریشه‌ها، ماهیت و نیز سیر تحولات سیاست و حکومت کره جنوبی را بر اساس تاریخ سیاسی پنج دهه گذشته این کشور بررسی و الگوی مردم‌سالاری محافظه‌کار کره جنوبی و در عین حال برخی الگوهای مشابه را آسیب‌شناسی کند.

از دست ندهید:

 

 

قوانین جالب رانندگی در نقاط مختلف دنیا

 

همه زوج های بازیگر سینمای ایران چیزهایی که نمی‎دانستید!

 

هواپیمای شخصی اسطوره فوتبال 

 

تمیزترین ایرلاین‌های جهان را بشناسید

 

10 تکنیک ساده برای خلاق بودن

 

با امکان جدید اینستاگرام، روایتگری کنید

 

برای ورود به بازار کار بخوانید

 

چگونه خودروی دست دوم را قیمت‌گذاری کنیم؟

 

ماجرای ازدواج شیلا خداداد با همسر دکترش تصاویر

 

تصویری حيرت آور از لاغر شدن بازيگر مرد مشهورايراني

 

آیا شعر معروف ایرانی بر سردر سازمان ملل حک شده است؟

 

فستیوال‌های جالب اروپایی

 

7 جزیره که باید پیش از نابود شدنشان ببینید

 

خانم بازیگر معروف ایرانی با ظاهر عجیب و ترسناک! عکس

 

احتمال کاندیداتوری بازیگر محبوب برای ریاست جمهوری

 

خانم ها بخوانند؛ روش کاهش وزن پس از بارداری

 

کلید واژه‌ها: شبکه‌های اجتماعی        گروه رسانه‌ای کاما       بازاریابی محتوا       تبلیغات اینترنتی       روابط‌عمومی تجاری

 

 

اخباز
  بازرگانی
  انرژی
  ساختمان و عمران
  صنایع
  حمل و نقل
  صنایع غذایی و کشاورزی
  بانک و سرمایه
اخبار
  معدن و صنایع معدنی
  نیرو
  دارو و درمان
  ارتباطات و فناوری اطلاعات
  گردشگری
  سیاست
  گوناگون
ایران و عراق
  استان های مرزی
  بازارچه های مرزی
  قوانین گمرکی
  تاریخجه روابط
دسترسی‌ها
  نمایشگاه ها
  سفر به اروپا
  گزارش تصویری
  درباره ما
  ارتباط با ما
  تبلیغات
  آر اس اس
  نسخه موبایل
حامیان طلایی
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت متعلق به شرکت آذرنگارشرق می باشد و هرگونه بهره برداری - محتوایی یا بصری - پیگرد قانونی دارد.