خدمت بخش خصوصی گردشگری از درآمد نفت هم با ارزش‌تر است

تاریخ انتشار : ۲۳ آذر ماه ۱۳۹۵

نایب رییس اتاق بازرگانی تهران و رییس گروه مالی گردشگری در خصوص موانع توسعه گردشگری در ایران و بازدارنده‌های سرمایه‌گذاری در این حوزه گفت: باید انقلابی در توسعه و رشد صنعت گردشگری رخ دهد و این موضوع و ایجاد نهضت ملی گردشگری حمایت و کمک جدی قوای سه‌گانه را می‌طلبد. یکی از مهم‌ترین مواردی که به رفع ایران هراسی کمک می‌کند توسعه گردشگری و حضور توریست در کشور است و این در حالی است که وضعیت ایران در حال حاضر نسبت به گذشته بسیار مطلوب‌تر است.
 
 مهدی جهانگیری نایب رییس اتاق بازرگانی تهران و رییس گروه مالی گردشگری گفت: در قدم اول برای توسعه زیرساخت‌های صنعت گردشگری، بازار سرمایه سهم خودش را در تامین بنگاه‌های اقتصادی و توسعه‌ای کشور افزایش دهد. امروز بیش از ۸۵ درصد سهم تامین منابع بر دوش بازار پول است و سیستم بانکی ما مشکلات فراوان و چالش‌های جدی در این زمینه دارد و با وضعیت ناگوار تامین منایع مالی اقتصاد نمی‌توان انتظار توسعه زیر ساخت‌ها را توسط بخش خصوصی داشت.
 
وی افزود: بازار سرمایه نتوانسته تا به امروز نقش خود را به دلایل مختلف در حوزه گردشگری پررنگ کند از جمله مقررات دست و پاگیر در حوزه اخذ مجوز برای تاسیس صندوق‌ها، افزایش سرمایه و انتشار اوراق و سایر فرایندهای اداری این حوزه که در نهایت بخش خصوصی را در نیمه راه خسته و انگیزه فعالیت را از سرمایه گذار سلب می‌کند.
 
جهانگیری اظهار داشت: عدم وجود بسترهای مناسب برای گردشگری از دیگر عوامل کندی حرکت رو به جلو در این بخش است.
 
وی افزود: ارکان حمل و نقل هوایی و جاده‌ای ما از شرایط مطلوب و استاندارد برخوردار نیستند از طرفی نبود پروازهای مستقیم، عدم پکپارچگی در ارائه خدمات و نیز فقدان خدمات استاندارد بهداشتی و درمانی از جمله کمبودهای زیربنایی برای توسعه گردشگری است.
 
جهانگیری ادامه داد: ساخت هتل به عنوان مهم‌ترین زیرساخت صنعت گردشگری هزینه‌های هنگفتی اعم از هزینه زمین، ساخت و ساز و عوارض شهرداری طلب می‌کند و انتظار داریم با حمایت دولت و شهرداری موانع سرمایه‌گذاری و ساخت هتل در صنعت گردشگری هموارتر شود.
 
رییس گروه مالی گردشگری گفت: امروزه در حوزه گردشگری چند شرکت سهامی عام فعال داریم و امیدواریم با کمک سازمان بورس و فعالان بخش خصوصی به توسعه فعالیت این شرکت‌ها کمک شود.
 
وی در ادامه عنوان‌کرد: فقدان یک استراتژی جامع و برنامه‌ریزی حساب شده در زمینه گردشگری در برنامه‌ریزی‌های دولتی احساس می‌شود. در برنامه قبلی برای صنعت گردشگری قرار بود دولت برای توسعه زیرساخت‌های گردشگری ۲۵ هزار میلیارد تومان تخصیص دهد. طی این برنامه‌ریزی قرار شد طی یک دوره ۲۰ ساله آمار گردشگر به عدد ۲۰ میلیون نفر برسد اما امروز ۱۰ سال از این هدف گذاری گذشته و ۵.۵ میلیون گردشگر داریم؛ یعنی ۲۵ درصد از اهدافمان محقق شده است.
 
جهانگیری در ادامه به برنامه ششم اشاره کرد و گفت: در برنامه ششم قرار است آمار گردشگر فعلی را به پنج برابر افزایش دهیم که به نظر نمی‌آید دست یافتنی باشد و با وجود سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری در این زمینه ولی همچنان در فراهم آمدن زیرساخت‌ها پیشرفتی نمی‌بینیم.
 
وی خاطر نشان کرد: اگر بنا داریم که اقتصاد کشور را به جایگاهی برسانیم که بی‌نیاز از درآمد نفتی باشیم باید توسعه و رشد صنعت گردشگری به عنوان یک صنعت ارزآور مورد توجه ویژه و اساسی قرار گیرد. در واقع رسیدن به اقتصاد غیرنفتی بدون ابزار و ساختار متناسب عملا امکان‌پذیر نیست و امروزه این ابزار صنعت گردشگری است.
 
رییس گروه مالی گردشگری گفت: من اعتقاد دارم خدمتی که فعالان بخش خصوصی صنعت گردشگری به اقتصاد ایران انجام می دهند از درآمد ۴۰ میلیونی نفت نیز با ارزش‌تر است چرا که با توسعه گردشگری صلح و امنیت را برای ایران به ارمغان می‌آورند. امیدواریم این موضوع به عنوان یک اولویت جدی در دستور کار دولت قرار گیرد.

از دست ندهید:

 

 

قوانین جالب رانندگی در نقاط مختلف دنیا

 

همه زوج های بازیگر سینمای ایران چیزهایی که نمی‎دانستید!

 

هواپیمای شخصی اسطوره فوتبال 

 

تمیزترین ایرلاین‌های جهان را بشناسید

 

10 تکنیک ساده برای خلاق بودن

 

با امکان جدید اینستاگرام، روایتگری کنید

 

برای ورود به بازار کار بخوانید

 

چگونه خودروی دست دوم را قیمت‌گذاری کنیم؟

 

ماجرای ازدواج شیلا خداداد با همسر دکترش تصاویر

 

تصویری حيرت آور از لاغر شدن بازيگر مرد مشهورايراني

 

آیا شعر معروف ایرانی بر سردر سازمان ملل حک شده است؟

 

فستیوال‌های جالب اروپایی

 

7 جزیره که باید پیش از نابود شدنشان ببینید

 

خانم بازیگر معروف ایرانی با ظاهر عجیب و ترسناک! عکس

 

احتمال کاندیداتوری بازیگر محبوب برای ریاست جمهوری

 

خانم ها بخوانند؛ روش کاهش وزن پس از بارداری

 

کلید واژه‌ها: شبکه‌های اجتماعی        گروه رسانه‌ای کاما       بازاریابی محتوا       تبلیغات اینترنتی       روابط‌عمومی تجاری  

 
 

 

اخباز
  بازرگانی
  انرژی
  ساختمان و عمران
  صنایع
  حمل و نقل
  صنایع غذایی و کشاورزی
  بانک و سرمایه
اخبار
  معدن و صنایع معدنی
  نیرو
  دارو و درمان
  ارتباطات و فناوری اطلاعات
  گردشگری
  سیاست
  گوناگون
ایران و عراق
  استان های مرزی
  بازارچه های مرزی
  قوانین گمرکی
  تاریخجه روابط
دسترسی‌ها
  نمایشگاه ها
  سفر به اروپا
  گزارش تصویری
  درباره ما
  ارتباط با ما
  تبلیغات
  آر اس اس
  نسخه موبایل
حامیان طلایی
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت متعلق به شرکت آذرنگارشرق می باشد و هرگونه بهره برداری - محتوایی یا بصری - پیگرد قانونی دارد.