کارشناس ارمنستانی:

سفر روحانی موفقیت بزرگ سال 2016 برای ایروان است

تاریخ انتشار : ۰۷ دي ماه ۱۳۹۵

 آرا گالویان کارشناس ارمنستانی با اشاره به تمایل تهران و ایروان برای رساندن روابط اقتصادی به سطح سیاسی، نوشت: سفر حسن روحانی رئیس جمهوری ایران مهمترین پدیده سیاسی سال 2016 برای ارمنستان است.
 
گالویان کارشناس اقتصادی سیاسی منطقه ای در مقاله «متافیزیک روابط تهران و ایروان» در پایگاه پربیننده ارمنستانی «168ژام (ساعت)» که روز سه شنبه انتشار یافت، افزوده است: با وجود اینکه ایران و ارمنستان هیچ گاه در مسایل سیاسی اختلاف نداشته اند، ولی روابط حسن همجواری به برقراری مناسبات اقتصادی گسترده منجر نشده است.
 
وی نوشته است: کارشناسان سیاسی تا کنون روابط کم اقتصادی دو کشور را به عوامل سیاسی مرتبط می کردند و آمریکا به عنوان نخستین و سپس روسیه بویژه پس از احداث خط لوله گاز به عنوان دومین عامل در این زمینه معرفی می شد.
 
گالویان افزوده است: اما، سال 2016 تغییرات ژیوپولیتیک گسترده ای رخ داد، ایران افزون بر کاهش یافتن تحریم ها در حال بازیابی قدرت نفتی و حضور بیشتر در بازارهای جهانی نفت است.
 
کارشناس ارمنستانی همچنین در ادامه نوشته است: اکنون منافع ژیوپولیتیک ایران و روسیه در بحران سوریه نیز همسان شده و ترکیه هم در حال پیوستن به این محور است.
 
وی در پایان با مثبت خواندن پیامدهای این رویکردها بر توسعه روابط تهران و ایروان، نوشت: اکنون به نظر می رسد، غرب و روسیه دیگر در راه همکاری های ایران و ارمنستان مانع تراشی نمی کنند و ممکن است نتایج سفر روحانی به ایروان، وضعیت را تغییر دهد تا شاهد روابط اقتصادی واقعی باشیم.
 
در جریان سفر یک روزه روحانی به ایروان در هفته گذشته افزون بر مذاکره با سرژسرکیسیان رئیس جمهوری ارمنستان، پنج سند همکاری بین دو کشور امضا شد که می تواند ارزش روابط اقتصادی را از سطح کنونی سالانه حدود 300 میلیون دلار بسیار افزایش دهد.
 
این سندها در زمینه های استفاده مشترک از دروازه مرزی «نوردوز – مغری»، همکاری در شرایط اضطراری، همکاری های بین موزه ای، گردشگری و ورزشی است.
 
روابط دو کشور شامل حوزه های مختلفی از جمله انرژی، حمل و نقل، حفاظت از محیط زیست، علمی و فرهنگی می شود که برنامه های گسترده ای نیز برای گسترش آن از سوی تهران و ایروان تدارک دیده شده است.
دو کشور همچنین برنامه های راهبردی مختلفی دارند و در سال 1995 نیز قرار داد ساخت خط لوله گاز از ایران به ارمنستان امضا شده است.
 

از دست ندهید:

 

 

قوانین جالب رانندگی در نقاط مختلف دنیا

 

همه زوج های بازیگر سینمای ایران چیزهایی که نمی‎دانستید!

 

هواپیمای شخصی اسطوره فوتبال 

 

تمیزترین ایرلاین‌های جهان را بشناسید

 

10 تکنیک ساده برای خلاق بودن

 

با امکان جدید اینستاگرام، روایتگری کنید

 

برای ورود به بازار کار بخوانید

 

چگونه خودروی دست دوم را قیمت‌گذاری کنیم؟

 

ماجرای ازدواج شیلا خداداد با همسر دکترش تصاویر

 

تصویری حيرت آور از لاغر شدن بازيگر مرد مشهورايراني

 

آیا شعر معروف ایرانی بر سردر سازمان ملل حک شده است؟

 

فستیوال‌های جالب اروپایی

 

7 جزیره که باید پیش از نابود شدنشان ببینید

 

خانم بازیگر معروف ایرانی با ظاهر عجیب و ترسناک! عکس

 

احتمال کاندیداتوری بازیگر محبوب برای ریاست جمهوری

 

خانم ها بخوانند؛ روش کاهش وزن پس از بارداری

 

کلید واژه‌ها: شبکه‌های اجتماعی        گروه رسانه‌ای کاما       بازاریابی محتوا       تبلیغات اینترنتی       روابط‌عمومی تجاری  

 

 

 

 
 

 

اخباز
  بازرگانی
  انرژی
  ساختمان و عمران
  صنایع
  حمل و نقل
  صنایع غذایی و کشاورزی
  بانک و سرمایه
اخبار
  معدن و صنایع معدنی
  نیرو
  دارو و درمان
  ارتباطات و فناوری اطلاعات
  گردشگری
  سیاست
  گوناگون
ایران و عراق
  استان های مرزی
  بازارچه های مرزی
  قوانین گمرکی
  تاریخجه روابط
دسترسی‌ها
  نمایشگاه ها
  سفر به اروپا
  گزارش تصویری
  درباره ما
  ارتباط با ما
  تبلیغات
  آر اس اس
  نسخه موبایل
حامیان طلایی
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت متعلق به شرکت آذرنگارشرق می باشد و هرگونه بهره برداری - محتوایی یا بصری - پیگرد قانونی دارد.