یک مقام مسئول اعلام کرد:

مشارکت هلند در ساخت خط لوله صادرات گاز ایران به عمان

تاریخ انتشار : ۱۶ خرداد ماه ۱۳۹۵

یک مقام مسئول از مشارکت یک شرکت هلندی در طرح ساخت خط لوله انتقال گاز ایران به عمان خبر داد و گفت: این شرکت هلندی برای ارائه برخی از خدمات ویژه پیشنهاد رسمی ارائه کرده است.
 
به گزارش خبرنگار مهر، پس از پیشنهاد رسمی شرکت گاز ایران به شرکت «کو گس» کره جنوبی برای مشارکت در طرح ساخت خط لوله انتقال گاز دریایی ایران به عمان، پای یک شرکت هلندی هم در این پروژه باز شده است.
 
محمد اکبرزاده در گفتگویی درباره آخرین وضعیت انجام مظالعات ساخت خط لوله دریایی انتقال گاز طبیعی ایران به عمان، گفت: هم اکنون پیشرفت طرح مطالعاتی ساخت این خط لوله انتقال گاز به حدود ۲۲ درصد رسیده است.
 
مدیر پروژه مطالعات ساخت خط لوله صادرات گاز ایران به عمان با تاکید بر اینکه این طرح شامل دو قطعه خط لوله گاز خشکی و دریایی است، تصریح کرد: بر این اساس قرار است انشعابی به طول تقریبی ۲۰۰ کیلومتر از خط لوله هفتم سراسری (خط لوله صادرات گاز ایران به پاکستان) از منطقه عسلویه به «کوه مبارک» بندرعباس کشیده شود.
 
این مقام مسئول با اشاره به برنامه ریزی برای ساخت تاسیسات تقویت فشار و اندازه‌گیری گاز در منطقه کوه مبارک بندرعباس، اظهار داشت: علاوه بر این ساخت یک قطعه ۲۰۰ کیلومتری برای انتقال گاز از بستر دریای عمان به بندر صحار کشور عمان هم در دستور کار قرار گرفته است.
 
وی با تاکید بر اینکه بر اساس آخرین اعلام شرکت ملی نفت، ظرفیت انتقال گاز این خط لوله از یک به حدود ۱.۵ میلیارد مترمکعب گاز افزایش یافته است، بیان کرد: در بخش انجام طراحی پایه و تفصیلی، ساخت تاسیسات تقویت فشار و اندازه گیری گاز از پیمانکاران و سازندگان داخلی استفاده خواهد شد.
 
اکبرزاده با بیان اینکه اخیرا شرکت «INTECSEA» هلند برای مشارکت در روند ساخت این خط لوله انتقال گاز پیشنهادی رسمی ارائه کرده است، یادآور شد: این شرکت هلندی پیشتر در ساخت برخی از خطوط لوله گاز دریایی فازهای پارس جنوبی مشارکت داشته و می‌تواند در حوزه ارائه برخی از خدمات ویژه فنی و مهندسی و انجام مطالعات خاص همکاری داشته باشد.
 
تاریخچه مذاکرات صادرات گاز ایران به عمان
 
به گزارش مهر، بر اساس این یادداشت تفاهمی که سال ۲۰۱۳ میلادی بین وزیران نفت و انرژی ایران و عمان امضا شده بود، دو طرف توافق کردند که در مدت بسیار کوتاهی عملیات احداث خط لوله گاز ایران به عمان آغاز شود.
 
حجم این قرارداد ۱۰ میلیارد متر مکعب در سال است و قرار است خط لوله صادراتی گاز ایران از طریق رودان در استان هرمزگان به «صحرای صحار» در عمان وارد می‌شود و بعد به شبکه داخلی گاز عمان متصل شود.
 
از سوی دیگر، بهمن ماه سال ۹۲ با دستور بیژن زنگنه وزیر نفت یکی از پیمانکاران فراساحلی صنعت نفت مامور انجام مطالعات به منظور ساخت تاسیسات و خطوط لوله دریایی به منظور صادرات گاز ایران از بستر خلیج فارس به عمان شده بود.
 
از این رو، یکی از پیمانکاران صنایع فراساحلی نفت و گاز ایران مسئول انجام مطالعات ساخت خطوط لوله زیر دریایی و تاسیسات فراساحلی به منظور انتقال گاز میادین ایران همچون کیش به عمان از بستر خلیج فارس شده است.
 
در همین حال، بیژن زنگنه وزیر نفت یکی از مهمترین سیاست‌های ایران به منظور صادرات گاز به عمان را حضور در بازار خرده فروشی گاز عنوان کرده و تاکید کرده است: با صادرات گاز به عمان امکان فروش گاز طبیعی ایران به سایر کشورهای منطقه و به ویژه کشورهای آسیایی فراهم می شود.
 
علیرضا کاملی مدیرعامل شرکت ملی صادرات گاز هم پیشتر در گفتگو با مهر با بیان اینکه قرارداد گازی با عمان دو مرحله دارد، یکی بحث مطالعات مهندسی پایه و مهندسی دریایی که این قرارداد امضا و پیمانکار انتخاب شده است، گفته است: پس از اینکه کار مهندسی ساخت خط لوله دریایی انتقال گاز ایران و عمان به پایان برسد، دو طرف باید نسبت به انتخاب یک شرکت پیمانکار اقدام کنند، تا بحث ساخت خط لوله اجرایی شود.
 
وی با تاکید بر اینکه در شرایط فعلی حدود ۲۵ درصد ظرفیت تولید LNG کارخانه های عمان خالی است، تصریح کرده: برنامه ریزی شده است بخشی از گاز صادراتی ایران که بتواند این ظرفیت خالی را تکمیل کند به LNG اختصاص دهیم، به عبارت دیگر، به نوعی وارد توافق جدید گازی با عمان می شویم که به نوعی هزینه حق العمل کاری به مالک کارخانه LNG در عمان از سوی ایران پرداخت خواهد شد.
 
این مقام مسئول خاطرنشان کرده بود: کل ظرفیت خالی تولیدی کارخانه LNG عمان حدود ۱.۵ میلیون تن در سال است که بخشی از این ظرفیت تولید در اختیار ایران قرار خواهد گرفت.
 
به گزارش مهر، پیش از این عمان برای تامین خوراک واحدهای LNG و صنایع خود درخواست روزانه ۲ میلیارد فوت مکعب گاز از ایران کرده بود که مذاکرات مربوط به توسعه میدان کیش و صادرات گاز به دلیل اختلاف نظر دو طرف بر روی فرمول فروش از پیشرفت قابل توجه‌ای برخوردار نبوده است.
اخباز
  بازرگانی
  انرژی
  ساختمان و عمران
  صنایع
  حمل و نقل
  صنایع غذایی و کشاورزی
  بانک و سرمایه
اخبار
  معدن و صنایع معدنی
  نیرو
  دارو و درمان
  ارتباطات و فناوری اطلاعات
  گردشگری
  سیاست
  گوناگون
ایران و عراق
  استان های مرزی
  بازارچه های مرزی
  قوانین گمرکی
  تاریخجه روابط
دسترسی‌ها
  نمایشگاه ها
  سفر به اروپا
  گزارش تصویری
  درباره ما
  ارتباط با ما
  تبلیغات
  آر اس اس
  نسخه موبایل
حامیان طلایی
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت متعلق به شرکت آذرنگارشرق می باشد و هرگونه بهره برداری - محتوایی یا بصری - پیگرد قانونی دارد.